+36 42 310 566 +36 30 096 9158    info kukac kallaygyujtemeny pont hu

4400 Nyíregyháza

Bessenyei tér 15.

Nyitvatartás: Hétfő - Szombat: 8:00 - 16:00

Vasárnap zárva.

Kiállítás

Állandó kiállításunk: a rendjelgyűjtemény, a Kállay család története és a máltai terem
Állandó kiállításunk: a rendjelgyűjtemény, a Kállay család története és a máltai terem

A Kállay Gyűjtemény állandó kiállítása


A Kállay Gyűjtemény állandó kiállítása három tematikus egységből áll, amelyből az első a rendjelgyűjteményt magába foglaló terem.

Rendjelek és kitüntetésekItt 38 féle rend, valamint kitüntetés insigniái találhatóak meg, amelyek 13 európai, illetve 4 közép- és dél-amerikai országból származnak, 12 magyar eredetű, valamint a Habsburg-birodalmi korszakból való. Közülük nem egy darab hazai közgyűjteményekben máshol nem lelhető fel. Ezek közé tartozik az 1764-ben alapított Magyar Királyi Szent István Rend nagykeresztje a csillaggal, az 1429-ben alapított Aranygyapjas Rend XIX. századvégi rendjel típusa, az 1918-ig fennállt Brünni „Maria Schul” Nemesi Kisasszonyintézet díszjele, a Máltai Lovagrend Érdemrendjének nagykeresztje a csillaggal, az 1941-1944 között létezett Horvát Zvonimir Király Koronája Rend nagykeresztje a csillaggal, valamint a közép- és dél-amerikai rendjelek. Ezek mellett láthatóak dr. Kállay Miklós (1887-1967) miniszterelnöknek és fiának, dr. Kállay Kristófnak (1916-2006) a kitüntetései és rendjelei, továbbá itt tekinthető meg az 1991-ben alapított Magyar Köztársasági Érdemrend teljes kollekciója is.


Kállay család történeteA középső terem a Kállay család történetét bemutató terem, amely fotókon, festményeken és személyes tárgyakon keresztül, valamint egy folyamatos vetítéssel egybekötve mutatja be az ősnemes família történetét. A Balog-Semjén nemzetségből eredő család az évszázadok alatt igen jelentős szerepet vállalt a magyar történelemben, mind országos, mind megyei, mind pedig helyi szinten. A családnak 800 év írott emléke, és az azóta eltelt hosszú évszázadok alatt történelmünk lapjai többük nevét kiemelte és megőrizte. A nagykállói Kállay család tagjai közül a kisebb-nagyobb közigazgatási pozíciókon keresztül a miniszterelnökségig sokféle pozíciót betöltöttek: megyei főszolgabírók, táblabírók, alispánok, főispánok, miniszterek, országgyűlési követek, képviselők, császári és királyi kamarások voltak. Napjainkban a Kállay családnak több ága is létezik: a római katolikus nagykállói Kállayak, a református simándi Kállayak és a szintén református magyargoroszlói Kállayak, mindhárom külön-külön címerrel. Közülük a nagykállói Kállayak további három külön ággal rendelkeznek: a napkori, az orosi és a horvátországi.


Máltai teremA harmadik terem, az úgynevezett máltai terem, amely elsősorban a gyűjteményalapító dr. Kállay Kristóf (1916-2006) személyéhez és munkássághoz kapcsolódik, aki Rómában kitűnő karriert futott be, köztiszteletben álló, ismert ember lett a Szuverén Máltai Lovagrend szentszéki nagyköveteként. Még 1943. március 9-én lett tagja a Szuverén Máltai Lovagrendnek, majd római emigrációs évei alatt, 1957 januárjától a Szuverén Máltai Lovagrend szentszéki diplomáciai képviseletén szolgált. Kezdetben követségi titkár, 1964-től követségi tanácsos, 1978-tól meghatalmazott miniszter, 1983-tól követ, 1986-tól pedig nagyköveti minőségben. 1969-ben bejegyezték a lovagrend névjegyzékébe tiszteletbeli nagykeresztes tartománynagyként, s ettől ez évtől kezdve 1995-ig a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének elnöki tisztségét is betöltötte. Amikor tehette, gyűjtötte, saját pénzén vásárolta, s tulajdonába mentette a magyar kultúra nyugaton kallódó, általa fellelt tárgyi és szellemi emlékeit. Ebben a teremben máltai viseletek, kukullák, valamint máltai insigniák tekinthetőek meg.


A kiállítás mindhárom részében érintőképernyős információs pultok és három videófelvétel ad tájékoztatást és részletesebb információkat a műtárgyakról és egykori tulajdonosaikról.